Domů Interiér Vhodné zabezpečení domu vám ušetří na pojištění

Vhodné zabezpečení domu vám ušetří na pojištění

4062
0

Až 69 % kriminálníků odradí od vloupání do bytu nebo domu bezpečnostní dveře. Obdobně tomu je i u dalších způsobů zabezpečení domu. V dlouhodobém horizontu sice počty vloupání do domů, bytů a chat klesají, přesto dle statistiky z roku 2017 bylo v tuzemsku vykradeno přes 8 tisíc rodinných domů, bytů a víkendových chat. Průměrné roční škody dosahují téměř půl miliardy. Právě proto se vyplatí zvážit zabezpečení domu a vhodné pojištění. Správnou kombinací výrazně ušetříte.

Zabezpečením domu omezíte rizika, a navíc ušetříte za pojištění

Nejčastěji se kriminálník dostane do domácnosti oknem, vstupními dveřmi, případně terasovými dveřmi. V případě rodinných domů poslouží jako vstupní brána do domácnosti také přilehlé objekty, které zpravidla nebývají tolik zabezpečené. Představit si pod tím můžete například garáž, kůlnu nebo jiný typ přístavby.

Společnosti, které se zabývají zabezpečením a pojištěním nemovitostí mají přesné statistiky o vloupáních a další trestné činnosti. Vědí, kudy se zloději nejčastěji dostávají do domů, bytů a chat, proto má vhodné zabezpečení zásadní vliv na podmínky pojištění. A ušetřit lze výrazné částky. Jen instalací kvalitních bezpečnostních dveří snížíte náklady na pojištění domácnosti až o 20 %. Dalšího snížení ceny pojistky dosáhnete instalací elektronického zabezpečovacího systému.

Pozor si však dejte na konkrétní znění pojistky. Jednotlivé pojišťovny mají ve smlouvě různé limity plnění a výluky. Obvykle je smluvně ošetřeno i pochybení v oblasti zabezpečení. Typickým příkladem je usnadnění vstupu do pojištěné nemovitosti, a to třeba tak, že ponecháte otevřené okno. V takovém případě standardně dochází ke krácení pojistného plnění. V krajní situaci dokonce pojišťovna nemusí zaplatit žádné plnění.


Nejlevnější pojištění domácnosti.


Jak správně zabezpečit dům?

Odpověď není tak jednoduchá. Každá nemovitost má svá specifika. Dokonce i lokalita hraje důležitou roli při volbě zabezpečení rodinného domu, bytu i chaty. V následujícím textu proto uvedeme spíše možnosti, ze kterých lze vybírat. Vhodné prvky pro zabezpečení domu před nákupem a instalací raději konzultujte se specializovanou firmou. Pouze tak budete mít jistotu, že jste vybrali nejvhodnější variantu zabezpečení, která bude reflektovat rizika, finanční možnosti a bude v souladu s podmínkami pojistné smlouvy.

Základním prvkem zabezpečení domů, bytů a dalších nemovitostí, by měly být kvalitní bezpečnostní dveře opatřené speciálním zámkem. Pozornost byste měli věnovat také zabezpečení oken, lodžií a balkonových dveří. V přízemí se vyplatí instalace bezpečnostních skel nebo fólií. Jestli chcete mít opravdový pocit bezpečí, měli byste zvážit namontování bezpečnostních mříží.

Vlastníci rodinných domů a dalších větších nemovitostí musí řešit zabezpečení komplexněji. Vstupních bodů, ať už dveří nebo dalších otvorů, je podstatně více. Z toho důvodu se vyplatí investovat do elektrických zabezpečovacích systémů s napojením na pult centrální ochrany, který obsluhuje specializovaná bezpečnostní služba. Větší prostory lze hlídat také kamerovými systémy. Výhodou je, že dnes se na záběr kamer můžete podívat odkudkoliv, kde je dostupné připojení k internetu.

Rozhodně jsme v takto krátkém textu nevyjmenovali všechny možnosti zabezpečení domů, bytů a víkendových chat. V současné době je na trhu mnoho řešení zabezpečení. Stačí vybrat to nejvhodnější.

Přehledné rozdělení a funkce zabezpečovacích systémů

Abychom vám usnadnili orientaci v dalších možnostech, uvedeme stručné rozdělení a funkce bezpečnostních systémů.

Elektronické zabezpečovací systémy – často se označují zkratkou EZS. Obvykle se využívají společně s dalšími prvky zabezpečení (zmiňované mříže, bezpečnostní dveře, zámky atd.) Asi největší výhodou je okamžitá reakce na vniknutí do střeženého prostoru. Jakmile do monitorovaného prostoru vnikne nezvaný host, centrální ústředna spustí předem nastavené funkce. Standardně pošle SMS nebo MMS notifikaci na uvedené číslo. Ústředna také může spustit zvukové a světelné sirény, aby potenciálního kriminálníka odradila od nevyžádané činnosti. Elektronický zabezpečovací systém lze také napojit na pult centrální ochrany (PCO), kde budou proškolení pracovníci bezpečnostní služby okamžitě informování v případě narušení monitorovaného prostoru. Pro některé klienty je lákavá i možnost vytvoření „chytré domácnosti“. Prostřednictvím elektronického zabezpečovacího systému lze ovládat osvětlení, topení, garážová vrata a další elektronické spotřebiče.

Elektronická požární signalizace – klíčem k minimalizaci škod způsobené požárem je včasná reakce. A právě elektronická požární signalizace lze nastavit tak, aby o vznikajícím požáru neprodleně informovala příslušný hasičský záchranný sbor. Navíc dle zákona č.135/1985 Sb. jsou všechny fyzické a právnické osoby povinny zajistit prevenci požární ochrany majetku a životů. Rozhodně byste měli zhodnotit rizika, vyhodnotit normy požární bezpečnosti a případně doplnit stávající požární zabezpečení o elektronickou požární signalizaci.

Kamerové systémy –skvěle se hodí pro monitoring rozlehlých exteriérů i interiérů, vjezdů a vstupů, ale také pro kontrolu průmyslové výroby, finančních institucí a pohybu osob v dalších budovách. Velkou výhodou je, že moderní kamerové systémy lze propojit s počítačovými sítěmi, internetem a speciálními bezpečnostními aplikacemi. Některé videozáznamy ze sofistikovaných kamerových systému navíc můžete využít i jako důkazní materiál.Přístupové systémy ACS – každý, kdo chce projít přístupovým systémem se musí prokázat. Identifikace osob probíhá různým způsobem podle konkrétního řešení zabezpečení. Tradičně se používá identifikace pomocí čipů a čipových karet. Modernější přístupové systémy pracují s čtečkami otisků prstů a skenerem očí. Střežený areál se zpravidla rozdělí do několika oblastí, kam mají přístup vždy jen konkrétní lidé. Přístupové systémy se využívají pro zabezpečení firemních i bytových objektů, stavenišť a dalších prostor, kde je vhodné omezit volný pohyb osob. Velkou výhodou je relativně nízká pořizovací cena.