Domů Rady a návody Čím hnojit, aby zahrádka prosperovala? Seznamte se s výhodami a nevýhodami přírodních...

Čím hnojit, aby zahrádka prosperovala? Seznamte se s výhodami a nevýhodami přírodních a syntetických směsí

5293
0

Každý zkušený zahrádkář moc dobře ví, že zásoba živin v půdě je omezená, a proto je vhodné jejich množství průběžně doplňovat pomocí vhodně zvoleného hnojiva. Efektivita takové podpory růstu rostlin je enormní – velikost produkce a její kvalita mohou stopnout až o 80 %. Používání hnojiv ovšem nemá pouze výhody. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete podpořit úrodnost půdy cestou organického hnojení, nebo syntetickými hnojivy, se nejdříve seznamte se všemi aspekty obou variant.

Proč (ne)hnojit chemicky syntetizovaným hnojivem?

Na to, že půda potřebuje podpořit přidáním mikro a makro živin, přišel člověk už dávno. Nejdříve využíval pouze hnojiva na čistě přírodní bázi, obvykle kompost a hnůj hospodářských zvířat. K rozmachu chemického hnojení došlo před více než sto lety – komerčně se syntetická hnojiva začala vyrábět v roce 1913 a přinesla výrazné zvýšení produkce.

Nespornými výhodami syntetických hnojiv jsou větší obsah biogenních prvků a předvídatelnost. Množství živin je vždy stejný, a proto je snadné odhadnout potřebné množství. Chemické sloučeniny v nich obsažené však velmi zatěžují životní prostředí. Zároveň se mohou přes půdu dostat až do plodin a negativně ovlivnit fungování lidského organismu. V tomto směru jasně převažují výhody organického hnojení. Přírodní hnojivo je šetrné k přírodě i k našemu zdraví.

Nevýhody mají také organická hnojiva

Jakkoliv se přírodní hnojiva jeví jako jasná volba pro každého, komu záleží na zdraví více než na výnosu, je třeba zmínit také možná rizika, která souvisí s nesprávným zkompostováním – v takových směsích mohou být obsaženy choroboplodné zárodky. Další nevýhodou je proměnlivý obsah živin a větší objem. Tomu lze předejít tak, že použijete již vyhnojený univerzální substrát.

Rozhodnete-li se pro zahradničení přírodní cestou, je jen na vás, zda si hnojivo vyrobíte sami, nebo využijete prodej kompostu z prověřených a kvalitních surovin. Druhá možnost vás vyjde dráž, ale budete mít jistotu, že děláte pro půdu i pro sebe to nejlepší.