Domů Bydlení Vyměňte bojler za průtokový ohřívač a ušetřete na nákladech za ohřev teplé...

Vyměňte bojler za průtokový ohřívač a ušetřete na nákladech za ohřev teplé vody

6314
0

Vyřešit ohřev teplé vody může být v některých případech náročné. Řada domácností používá pro rozvod teplé vody centrální zásobníkový ohřívač neboli bojler, který rozvádí teplou vodu po celé domácnosti. Mnohdy by bylo úspornější využít průtokový ohřívač.

V čem spočívají nevýhody bojleru

Elektrické zásobníkové ohřívače vody nazývané bojlery fungují na principu vytvoření určitého množství teplé vody podle objemu zásobníku. Voda se přitom v zásobníku neustále dohřívá na zvolenou teplotu, čímž dochází k čerpání energie. Voda se musí dohřívat v cyklech, protože i přes sebelepší izolaci nádrže dochází k tepelným únikům a voda chladne. Aby se voda dostala na všechna odběrná místa, musí se často řešit složité přívody a pokud je cesta k odběrnému místu delší, dochází opět k tepelným ztrátám. K dispozici sice máte okamžitě teplou vodu, ale po jejím vypotřebování musíte nějakou dobu počkat, než se další objem vody dohřeje. Dochází tak k dalším energetickým a časovým ztrátám. V případě, že zvolíte příliš malý objem zásobníkového ohřívače, budete se potýkat s nedostatkem teplé vody a naopak, pokud vyberete příliš velký objem, budete neekonomicky ohřívat velké množství vody, kterou ale nebudete schopni spotřebovat. Instalace bojleru také vyžaduje určitý prostor a na některých místech může působit rušivě a nevzhledně.

Výhody průtokového ohřívače

Proti zásobníkovým ohřívačům stojí elektrické průtokové ohřívače představující vysoce ekonomický způsob ohřevu vody.Na rozdíl od bojlerů nevytvářejí zásobu teplé vody, ale vodu ohřívají pouze ve chvíli její spotřeby. Nedochází k plýtvání energií ani ke zbytečným tepelným únikům. Při správném výběru průtokového ohřívače pro každé nebo více odběrných míst můžete nakonfigurovat přesný výkon průtokového ohřívače tak, aby byl v souladu se spotřebou teplé vody v rozvodu TUV a tím snížíte náklady na ohřev.Nepotřebujete dlouhé rozvody, protože průtokový ohřívač vody umístíte přímo tam, kde budete teplou vodu odebírat. K dispozici máte zásobu teplé vody v neomezeném množství bez nutnosti čekání na dohřev. Protože jsou průtokové ohřívače malé, můžete je umístit v podstatě kamkoli a můžete jimi zásobit jedno nebo více odběrných míst.

Jak vybrat průtokový ohřívač, aby byl efektivní

Správně zvolený průtokový ohřívač dokáže oproti zásobníkovému ohřívači ušetřit až 50 % nákladů na ohřev teplé vody. Abyste ohřívali vodu v průtokovém ohřívači opravdu efektivně, vybírejte ohřívač podle vašich potřeb.

Zamyslete se nad tím, zda budete průtokový ohřívač používat jen v létě nebo celoročně a odkud budete brát vstupní vodu. Obojí ovlivňuje teplotu výstupní vody a podle toho musíte vybrat adekvátní výkon ohřívače tak, aby zvládl ohřát vodu na vámi požadovanou teplotu. V zimě je například teplota vstupní vody kolem 4 °C, v letním období má voda ze studny přibližně 10 °C a voda z vodovodního řádu asi 15 °C.

Nezapomeňte, jaký průtok vody budete mít na výstupním místě. Klasické umyvadlové baterie pracují s průtokem cca 6,5 l vody/minutu, úsporné sprchovací hlavice mají průtok minimálně 2,7 l vody/minutu a úsporné perlátory pracují s průtokem 1,5 l vody/minutu. Průtok ovlivňuje teplotu vody. Při vyšším průtoku je potřeba výkonnější ohřívač.

Nastavujte výstupní teplotu vody tak, aby vám byla příjemná. Ideální je teplota kolem 38–42 °C. Nezapomínejte na to, že děti jsou citlivější na teplo a voda s teplotou vyšší než 40 °C jim může způsobit pocit jako při opaření. U většiny ohřívačů dochází k ohřevu zpravidla o 30 °C, s čímž musíte počítat v kombinaci s průtokem vody a s teplotou vstupní vody a podle toho zvolit příkon ohřívače.

Velmi důležité je i to, kam budete průtokový ohřívač připojovat a jak máte vyřešeno jištění elektroinstalace. U malých průtokových ohřívačů do 3,5 kW si vystačíte s elektrickou zásuvkou. U vyšších příkonů už musíte řešit napojení do elektroinstalace s přihlédnutím na provoz ostatních spotřebičů. Větší ohřívače obsahuji spínací kontakt pro vyblokování větších spotřebičů v domácnosti, např. sporáku, po dobu odběru teplé vody z ohřívače.

Náš tip: RPR-WTERM, s. r. o. – tradiční český výrobce elektrických ohřívačů vody