Domů Bydlení Jak na úpravu vody na chalupě nebo v rodinném domě

Jak na úpravu vody na chalupě nebo v rodinném domě

830
0

Po vlnách sucha v posledních letech může být leckterý zahrádkář vděčný za svou vlastní studnu. Oproti vodě z obecního vodovodu však ta ze studny s sebou nese větší rizika, protože neprochází žádnými kontrolami. Je proto vhodné si nechat zkontrolovat její složení pomocí odborného rozboru vody, díky kterému zjistíte, zda by nebylo vhodné vodu ze studny před použitím nějak upravit. Na co si tedy u vlastního zdroje vody dát pozor?

Správný rozbor vody je základ

Přestože některé problémy s vodou mohou být viditelné již na první pohled (rezavá voda, zákal nebo například zápach vody), většinou se o nějakých problémech dozvíte právě až z oficiálního rozboru vody. Je to věc, na které se rozhodně nevyplatí šetřit. Z rozboru vody zjistíte, co přesně se vaší vody týká, jak závažný je to problém a zda je potřeba ho nějak řešit. Jak? To se liší případ od případu a zpravidla jde o vybrání vhodné úpravny vody pro rodinné domy, která si s daným problémem umí hravě poradit.

Řešení nejčastějších problémů vody

Nejčastěji se setkáte s tvrdou vodou a s ní spojeným vodním kamenem. Jedná se o komplikaci, která vás může potkat i při odebírání vody z obecního vodovodu. Naštěstí má velmi snadné řešení – změkčovač vody. Dalším problémem, zejména v okolí zemědělských oblastí, bývá výskyt dusičnanů ve vodě. V trávicím traktu mají tendenci se přeměňovat na toxické dusitany, právě proto se na odstranění dusičnanů používá anexová směs, která je iontovou výměnou nahradí za neškodné chloridové anionty. Setkat se můžete například i se zvýšeným obsahem železa a manganu ve vodě, které mají tendenci se usazovat v potrubích a spotřebičích, kudy voda protéká, a tvořit zde nánosy. Z bezpečnostního hlediska jsou rizikové, protože jsou živnou půdou pro bakterie vyvolávající zdravotní obtíže. K odstranění železa a manganu z vody se používá iontová oxidace.

Toto byl jen velmi stručný výčet toho, s jakými problémy byste se po provedení rozboru vody mohli setkat.  Na základě vámi zjištěných skutečností pak jen zbývá vybrat správnou úpravnu vody a nainstalovat ji, nebo si ji nechat nainstalovat odbornou firmou. Při výběru úpravny vody je vedle jejího zaměření ještě důležitý údaj o její kapacitě. Proto si zjistěte, jakou máte průměrnou spotřebu vody, pokud možno pomocí odečtu vody, kterou spotřebujete za měsíc. Případně můžete použít počet osob trvale žijících v dané domácnosti.

Předchozí článekSapeli představuje své nejprodávanější modely dveří v roce 2019
Další článekCNC Laser a vysoce přesné řezání