Domů Rady a návody Ochranné pomůcky využijí i domácí kutilové. Neriskujte zbytečné úrazy!

Ochranné pomůcky využijí i domácí kutilové. Neriskujte zbytečné úrazy!

2240
0

„Doma se mi nemůže nic stát. Dám si přece pozor.“ Nějak tak zní nejčastější argument, proč lidé v domácím prostředí při drobné práci nepoužívají ochranné pracovní pomůcky. Nevhodné pracovní oblečení a absence funkčních prvků ochrany přitom vede k celé řadě zbytečných poranění. Kutilům sice nikdo nemůže nařídit používání ochranných pomůcek, přesto by o nich měli uvažovat. Zdraví je jen jedno. Proč zbytečně riskovat?

Platí obecné pravidlo. „Používejte raději více pracovních ochranných pomůcek než méně.“ Nikdy totiž nevíte, co se může přihodit. Dnes jsou navíc ochranné přilby, pracovní rukavice i montérky velmi pohodlné. Každý kutil si vybere ze široké nabídky nejrůznějších provedení, které plně odpovídají požadavkům. Nemusíte se bát, že by bylo v pracovní obuvi zima, pracovní rukavice by byly nepohodlné, nebo by bylo v montérkách málo kapes na nářadí. Osobní ochranné pracovní pomůcky a prostředky jsou navrhované s důrazem na maximální pohodlí a funkčnost.

Účinná ochrana hlavy je základ

Otřes mozku, řezné rány, modřiny. To je jen krátký výčet potenciálních zranění hlavy. Ve většině případů způsobí podobný typ úrazu padající předmět. Právě proto by měli zodpovědní lidé používat kvalitní ochranné přilby, které odolají nárazu, rozvolní kinetickou energii do větší plochy a v některých případech dokonce pracovníka ochrání i před elektrickým šokem.

Tip: Při práci v lese zajistí maximální ochranu hlavy Lesnický komplet PELTOR PEL LES SNR 28 dB – 4211. Mušlový chránič splňuje normu EN 352-3 a utlumí až 28 dB. Velice důležitou součástí setu je bytelný štít z drátěné nerezové ocele, který splňuje normu EN 1731. Komplet je velice lehký – váží pouhých 680 gramů. Pracovníci jistě ocení efektivně řešenou ventilaci. Lesnický komplet splňuje normu EN 397.

Ochranu dechu není radno podceňovat. Nebezpečné výpary, průmyslové plyny, ale i drobné částice nejrůznějších materiálů mohou způsobit celou řadu nepříjemností. Přitom stačí zvolit vhodný respirátor, obličejovou masku, polomasku a další ochranné pomůcky pro ochranu dechu.

Tip: Ať už děláte jakoukoliv práci, kde si potřebujete chránit dýchací ústrojí, měli byste uvažovat o celoobličejové masce SPIROTEK FM9000 – 4693. Ergonomicky tvarovaná maska z moderních materiálů splňuje normu EN 136. Uplatnění najde v různých průmyslových odvětvích. Velkou výhodou je nadstandardní komfort nošení, multifunkční využití a velké zorné pole.

Bez hluku se při většině prací se stroji neobejdete. Dlouhodobé působení vysoké frekvence a hluku s vysokou hlasitostí má přitom negativní vliv na sluchové orgány. V krajním případě dokonce nenávratně poškodí sluch. Ochranu sluchu lze zajistit tvarovanými špunty do uší, ale pohodlnější a účinnější variantou jsou obvykle mušlové chrániče neboli ochranná sluchátka.

Tip: Pracovníci v hlučném prostředí ocení komfortní Mušlový chránič ED 3H EAR DEFENDER 33 dB – P400136. Jak už název napovídá, ochranná sluchátka utlumí až 33 dB. Velkou výhodou je velmi vysoký komfort, který zajišťují pěnou plněné polštářky. Měkkým polstrováním je vybaven i teleskopický hlavový oblouk. Mušlový chránič sluchu je vhodný i do stísněných prostor, protože má nízký hlavový oblouk. Celková váha ochranných sluchátek je 277 gramů. Získáte nadstandardní mušlový chránič, který splňuje normu EN 352-1:2002.

Neměli byste zapomínat ani na ochranu zraku. V některých případech poslouží ochranný štít z různých materiálů. Někdy postačí ochranné brýle a jindy je nutné chránit oči i před riziky svařování. Ideálně ochrannými brýlemi s příslušným filtrem, nebo svářecí kuklou, která zakryje celý obličej.

Tip: Hledáte ochranu zraku, která bude splňovat normy EN 175 a EN 166? Pak byste měli zakoupit ochranné brýle WELDGUARD SE 1140 – 4018. Mají odklápěcí svářečský zorník a pevný čirý zorník obdélníkového tvaru třídy F. Pokud si k nim přikoupíte ochranná svářečská skla, získáte perfektní ochranu zraku vhodnou pro svařování a další aktivity. Velkou výhodou je, že se pod ochranné brýle vejdou i brýle dioptrické. Nejste tedy ničím limitovaní. Ochranné brýle jsou větrané nepřímo a mají měkkou plastovou lícnici. Právě proto jsou tak pohodlné a funkční.

Bez pracovních oděvů ani ránu

Opravdu se vyplatí investovat do pracovních oděvů. Vytahaná mikina sice v některých případech postačí, ale jindy je volný rukáv velmi nebezpečný. V nejméně vhodný okamžik se zahákne o výčnělek, připlete se do stroje, nebo se namočí do barvy. Obdobně to je i s dalšími částmi šatníku. Pracovní oděvy jsou navržené tak, aby dopřály pracovníkovi maximální možný komfort a bezpečnost.

Tip: Jestli potřebujete pracovní kalhoty pohodlného střihu s reflexními prvky, sáhněte po pracovních montérkách STANMORE. K dostání jsou v laclovém provedení, ale i ve variantě do pasu. Pracovní montérky jsou vyrobené ze 100% bavlny, mají kovové zipy a druky. Samozřejmostí jsou poutka na kladivo a drobné nářadí. Pracovní montérky STANMORE jsou velice odolné a do zdvojených kolen lze vložit nákoleníky.

Pokud se chcete vyhnout popáleninám, odřeninám, řezným ranám a dalším úrazům rukou, měli byste používat adekvátní pracovní rukavice. Na trhu je k dostání celá řada rukavic. Stačí vybrat ty pravé.

Tip: Pracovní rukavice MAXICUT OIL 34-470 LP – 1887 splňují normu EN 388 4543 a EN 407. Rukavice mají protiskluzovou úpravu pro pevný úchop, jsou odolné proti prořezu (stupeň 5), odolné vůči olejům a neomezují hybnost rukou. Celková tloušťka dlaně je 2,5 mm, takže v rukavicích neztrácíte cit, ale zároveň jste perfektně chránění. Pro výrobu pracovních rukavic bylo použité protiřezné vlákno, lycra a polyester. Rukavice jsou máčené v nitrilu a nitrilové pěně.

Nevhodná obuv je prvopočátkem mnoha problémů. Kvůli špatné podrážce velice snadno uklouznete. Nevyztužená špička představuje riziko rozdrcení prstů, pokud na nohu spadne těžký předmět. Některé pracovní boty lze velice snadno propíchnout. A tak by se dalo pokračovat dále. Zkrátka. Pamatujte, že nohy musí být v bezpečí a v teple. Jinak hrozí velké problémy.

Tip: Vyzkoušejte pracovní obuv CRV, nešlápnete vedle. Výběr je široký. V nabídce naleznete pracovní obuv CRV vhodnou pro logistiku, potravinářství, průmyslovou výrobu, stavebnictví i pro volný čas. Všechny boty jsou funkční, pohodlné a velký důraz je kladen i na moderní design. Podle potřeby si z kolekce pracovní obuvi vyberete gumové nazouváky, sandály, pantofle, polobotky, kotníkovou obuv i vysokou holeňovou obuv. Jednotlivé modely mají specifické vlastnosti. Některá pracovní obuv je rezistentní vůči olejům a kyselinám, jiná má stélku odolnou proti propíchnutí. Obdobně lze v nabídce nalézt pracovní obuv s kompozitní tužinkou. Ze širokého sortimentu si vybere domácí kutil i profesionální pracovník.  

Předchozí článekVhodné zabezpečení domu vám ušetří na pojištění
Další článekTvrdé dřevo v hlavní roli