Domů Zahrada Rostliny potřebují během léta dostatek vláhy. Jak jim ji dopřát?

Rostliny potřebují během léta dostatek vláhy. Jak jim ji dopřát?

6888
0

Letní parné dny dokáží pořádně potrápit nejen mnohé z nás. Jsou ohromnou zatěžkávací zkouškou i pro venkovní rostliny, které v tomto období potřebují více než kdy jindy dostatek vláhy. Způsobů, jak jim ji dopřát, existuje hned několik. Které jsou ty nejlepší?

Klasika v podobě hadice nebo konve nikdy nezklame

Pro řadu lidí je zalévání zahrádky oblíbeným koníčkem a jistým způsobem relaxace. Pokud se do této skupiny řadíte i vy, není co řešit – vystačíte si s obyčejnou konví nebo hadicí. Záleží jen na tom, jak velkou zahrádku máte. Podle toho už si vyberete ten správný nástroj pro zalévání.

Vyzkoušet můžete i samozavlažovací systémy

Pokud zalévání nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, můžete celý proces zavlažování zahrady zautomatizovat. K dispozici je hned několik samozavlažovacích systémů, které vám za tímto účelem velmi dobře poslouží. Jedním z nich je kapilární závlaha, při níž dochází k napojení kapilárních jehel na zdroj vody. Ten je řízen časovým čerpadlem – díky tomu si sami můžete určit čas zalévání i množství vody, které ke květinám poputuje.

Kapiláry je možné nahradit hadicí a tryskou s rozprašovačem, čímž získáte další ze samozavlažovacích systémů. Jeho výhodou je možnost rovnoměrného zalévání větších ploch, což jistě ocení všichni majitelé obrovských anglických trávníků.

Řadíte-li se hrdě mezi zahradníky-profesionály, můžete vyzkoušet i systém kapkové závlahy, jehož prostřednictvím dodáte vodu přímo ke kořínkům rostlin, a to v přesném množství, které předem nastavíte pro každou z nich.

Rostlinám nejvíce svědčí dešťová voda

Kromě způsobu zavlažování je velmi důležitá i voda, kterou použijete. Rostliny si nejvíce libují v dešťové vodě, určitě je ale neurazíte ani obyčejnou odstátou vodou – záleží tedy jen na vašich možnostech. V obou případech se vám bude hodit nádrž na vodu, v níž můžete vodu skladovat. Při výběru je důležité dbát zejména na vlastnosti nádrže. Ta by měla být lehká, netoxická a odolná vůči UV záření.

Nevíte si rady při nákupu vybavení pro svou zahrádku? S výběrem nejlepšího systému zavlažování i veškerých potřebných komponentů vám rádi pomohou zkušení zahradníci ze společnosti SpeciálníZahradnictví.cz.

Předchozí článekČeká vás stavba komínu? Přenechejte starosti odborníkům
Další článekČeši v létě bojují s horkem v domácnostech, každý druhý má i kvůli tomu zatepleno