Domů Bydlení Vše, co potřebujete vědět o dřevěných terasách

Vše, co potřebujete vědět o dřevěných terasách

588
0

Zahrada je místem, kde v létě trávíte nejvíce času. Pro spoustu lidí představuje oázu klidu, která jim navozuje pohodu a dává zapomenout na stres běžného života. Je to právě dřevěná terasa, jež může zážitek z vaší zahrady ještě více prohloubit. Při jejím výběru je dobré zohlednit nejen vzhled, ale také praktičnost. Na co byste při pořizování venkovní terasy měli myslet, aby vám přinesla co největší užitek?

Jaké dřevo je na terasu vhodné?

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které budete muset učinit, je výběr správného materiálu. Na stavbu dřevěné terasy jsou vhodné všechny druhy stálého tvrdého dřeva, přičemž se nejčastěji využívají exotické dřeviny jako je Garapa, Kekatong, Massaranduba, Ipe, Cumaru, Teak, Merbau, Jatoba, Cedr, Okumé, Tali a další. Výhodou těchto dřevin jsou jejich výjimečné vlastnosti, především odolnost proti hnilobě či odolnost vůči hmyzu a dřevokazným houbám.

Exotické dřeviny navíc vydrží i spoustu deště, sněhu a jiných vlivů počasí. Díky tomu vydrží podlaha terasy bez chemického ošetření až desítky let. Nejvýhodnějšími dřevinami jsou z hlediska vlastností i ceny Garapa, Ipe, Kekatong a Massaranduba.

Garapa jako ideální dřevina

Garapa je materiál, který má mnoho předností. Zákazníky je žádaný především díky své zlatavé až hnědé barvě a také díky tomu, že netřískuje jako jiné materiály. Tato brazilská dřevina se používá v exteriérech po celém světě, za což vděčí své stabilitě, tvrdosti a odolnosti vůči hnilobě. Dřevěné terasové podlahy z Garapy mají odolnost až 30 let, během kterých zůstává tato dřevina hladká, méně třískuje a méně praská.

Foto: Dřevěná terasová prkna Garapa od Empiri

Na co při plánování terasy nezapomenout

Myslete na všechny okolnosti

Při realizaci terasy u vás jednou z hlavních priorit bude určitě vzhled. Nicméně venkovní terasy by měly být nejen vzhledově zajímavé, ale také praktické a dobře situované. Nejvýhodnější je směřovat terasu na jih, což vám umožní si v létě dosyta užít slunečních paprsků. Popřemýšlejte také nad tím, zda by nestálo za to propojit s terasou obytné prostory. Zvláště pokud máte v domě dřevěné podlahy, jelikož tímto způsobem tak dosáhnete přirozené harmonie. Pamatujte také na děti a domácí mazlíčky – pro zachování co největší bezpečnosti myslete na ochranné zábradlí či drážkování prken.

Technické náležitosti, aneb aby byla terasa co nejvíce funkční

Při stavbě terasy je potřeba myslet také na záležitosti jako je podkladový materiál, rošt nebo vzdálenost mezi nosníky.

Co se týče podkladového materiálu, nezapomeňte především na jeho rovnost, pevnost a stabilitu. Nejvhodnějším je tak podklad z betonu, písku, kamínku či štěrku. Pod něj je zapotřebí umístit geotextilii, která zabrání prorůstání plevele pod terasou. 

Největším nepřítelem vaší terasy bude voda. Právě kvůli ní mohou časem vznikat  plísně či houby kazící dřevo. Podkladové rošty umístěte na betonové pilíře, které zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu pod terasou, díky čemuž bude dřevo přirozeně vysychat. Aby mohla dešťová voda z prken odtékat, je vhodné terasu mírně naklonit.

Dalším klíčovým parametrem je vzdálenost nosných podkladových hranolů, které též rozhodují o životnosti terasy. Nosníky by měly mezi sebou mít 40 až 50 centimetrů podle typu dřeva.

Foto: Terasová prkna Garapa s hrubou drážkou od Empiri

Údržba

Jedním z vašich největších přání určitě bude, aby vaše terasa vydržela ve skvělé kondici po generace. Je-li tomu tak, měli byste o ni náležitě pečovat. Výhodou je, že terasy z tropických dřevin jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům i bez chemické ochrany. Pokud ovšem chcete životnost ještě prodloužit, je vhodné terasu ošetřovat vhodnými ochrannými prostředky a oleji. Ty pomohou udržet původní barvu, oddálí proces šednutí způsobený UV zářením a zvýší odolnost dřeva vůči hmyzu a houbám.