Domů Rady a návody 5 výhod ratanového nábytku

5 výhod ratanového nábytku

58
0

Přírodní ratan je druh materiálu, který má v oblibě velké množství lidí a to díky svému příjemnému vzhledu a dalším výhodám, které poskytuje. Mezi nejčastější výhody, které praktický ratanový nábytek nabízí, patří pružnost, dlouhá životnost a malá hmotnost.

Co je ratan a jak se zpracovává?

Jedná se o přírodní materiál, který se získává z lián palem rostoucích v pralesích, v oblastech jihovýchodní části Asie. Šlahouny, které na palmě vyrůstají, dosahují úctyhodné délky, někdy i více, než 200 metrů. Než se ze šlahounů začne vyrábět nábytek, musejí projít různými úpravami. Základem je napařování a impregnace speciálními druhy olejů. Díky tomu získá ratanový nábytek dokonalou odolnost a svému majiteli nabídne i dlouhou životnost.

Výhody ratanového nábytku

Využití ratanu pro výrobu nábytku se těší dlouhé historii. První zmínky se objevují již z dob starobylého Egypta, kde byl ratan používán na výrobu košů nebo koberců. Do Evropy se dostal během 16. století a to díky zámořským plavbám. A proč se těší tak velké oblibě?

1. Přírodní materiál

Ratanovému nábytku dávají přednost vyznavači přírodního stylu. Na výběr je také celá barevná škála. Díky tomu, že je to materiál přírodní, nabízí i nepravidelnosti povrchu. Je to ideální volba pro domácnosti, kde žije alergik, nedráždí pokožku.

2. Malá hmotnost

Díky malé hmotnosti se s nábytkem velmi snadno manipuluje a může to být klidně i ratanová pohovka, kterou kdykoli a jednoduše přemístíme na potřebné místo.

3. Odolnost a dlouhá životnost

Jedná se o materiál velmi pevný a odolný. Pokud se o něj budeme starat, vydrží nám dlouhou dobu.

4. Nenáročná péče

Ratan je materiál, který nevyžaduje téměř žádnou péči. Pro jeho údržbu postačí prachovka, případně vlhký hadřík. Nemá však rád velké střídání teplot. V tom případě by hrozilo jeho popraskání.

5. Univerzální možnosti používání materiálu

Z ratanu se vyrábějí nejen křesla a pohovky, ale také taburety, stolky nebo dokonce komody. Můžeme si tak vytvořit dokonalou ratanovou sestavu.

Předchozí článekRekonstrukce bydlení v roce 2022
Další článekVenkovní sauny – inspirace a ukázky realizací na českých zahradách a terasách