Domů Bydlení Rekonstrukce bydlení v roce 2022

Rekonstrukce bydlení v roce 2022

68
0

Už dva roky trvající celosvětová pandemie výrazně mění náš životní styl. Jsme nuceni být více doma, řada lidí na home office, do toho děti dlouhé měsíce na distanční výuce. Takže se stávalo a občas ještě stává, že byli nebo jsou celé dny všichni členové rodiny spolu doma a musí pracovat, učit se a taky více vařit, cvičit, věnovat se svým koníčkům i odpočívat na malém prostoru.

Obrázek: Během lockdownů vznikla potřeba velké prostory rozdělit.

Z těchto důvodů vznikla v domácnostech potřeba úprav a rekonstrukcí tak, aby měl každý člen rodiny své místo, kde by se mohl nerušeně věnovat svým povinnostem, online konferencím, pracovním mítinkům, vyučování, nejrůznějším kurzům atd. Sice jsme si asi už zvykli, že někomu před obrazovkou pobíhá a štěká pes, moderátorce pořadu leze po klíně batole, politik si během vysílání jde uklidit věci ze záběru, ale nikomu v takových chvílích asi není moc dobře.

Rekonstrukce bytu nebo domu se dělá kvůli nevyhovujícímu stavu, většinou to bývá způsobeno stářím nemovitosti. Nejčastěji je třeba vyměnit špatné rozvody, instalovat nové osvětlení, vybudovat novou moderní koupelnu nebo kuchyň, předělat bydlení vzhledem k počtu a věku obyvatel. Rekonstrukcí se zároveň s kvalitou bydlení zvýší i cena nemovitosti.

Financování rekonstrukce

Než se pustíte do rekonstrukce, tak si dobře rozmyslete, čeho se bude týkat. Často se totiž stává, že majitel chce „jenom“ vyměnit světlo, ale pak zjistí, že jsou špatné elektrorozvody, musí se bourat, zdít, malovat.

Tak se rozhodne, že při tom vymění i podlahu, a tak to může pokračovat ještě dál. Pak se zjistí, že na to už nestačí vlastní úspory, a hledají se další zdroje. Nejvhodnější je počítat s rekonstrukcí několik let dopředu a zajistit si finance na stavebním spoření i s případným výhodným úvěrem.

Abyste se vyhnuli rychlým půjčkám na nečekané výdaje, je v tomto bodu příprav důležité mít podrobnou předběžnou kalkulaci. V případě, že se obrátíte s realizací rekonstrukce na specializovanou firmu, budete se na přípravách podílet a odsouhlasíte každou položku kalkulace, kterou vás pracovník provede a vždy vám řekne a odůvodní, co je důležité, na čem se nevyplatí šetřit, a na druhou stranu, kde si můžete vybrat levnější nebo dražší řešení. Odborník nezapomene ani na věci, které nejsou vidět, ale je za nimi práce i materiál (např. spárovací hmota, podkladové vrstvy, těsnění).

Rekonstrukce s firmou

Rozhodli jste se, že úpravy bytu svěříte do rukou specializované firmy? Potom by neměla chybět smlouva o dílo s pečlivým popisem sjednané práce a termínu předání. Rozhodně se nejedná o formalitu, ale o nutnost, která vám dokáže ušetřit desetitisíce a je pojistkou pro případný spor.

Rekonstrukce vlastními silami

Pokud se chystáte rekonstruovat sami vlastními silami, musíte myslet na každou maličkost a připravit si podrobný rozpočet sami, abyste nebyli později zaskočeni. Připravte se na delší čas, který budete na rekonstrukci potřebovat, a na nečekané výdaje. Pokud se něco nepovede, na něco se zapomene, náprava bývá drahá.

Ať už do toho jdete sami, nebo s firmou, vždy je dobré počítat s vícenáklady. Odborníci doporučují mít pro tyto případy finanční rezervu alespoň 15 %.

Ceny kompletní rekonstrukce bytového jádra na klíč se pohybují nejčastěji mezi 100 000 až 150 000 Kč. Přibližně polovinu částky obvykle tvoří cena za práci, zbytek připadá na materiál a likvidaci starého jádra, ale i na vypracování projektu, úklidové práce nebo vyřízení stavebního povolení (je-li potřeba). Výsledná suma ale může být vyšší, nebo nižší.

Nové trendy pro 2022

S rekonstrukcí se pojí modernizace a snaha vytvořit bydlení podle nejnovějších trendů. V současné době mezi ně patří:

Flexibilní prostory

Nové požadavky, které souvisí se změnami životního stylu kvůli pandemii, jsou možnost rozdělení velkých prostor na menší s větším soukromím pro jednu osobu, která vysílá, učí se, pracuje a podobně. Jedná se o možnost v případě potřeby oddělit třeba obývací pokoj od kuchyně pomocí posuvných dveří nebo stěn.

Obrázek: Moderní koupelna slouží k příjemné relaxaci.

Kuchyně – srdce domova

Rekonstrukce kuchyně probíhá velmi často ze dvou důvodů. Tím prvním je, že rodiny tráví stále více společného času v kuchyni, a to nejen u společného jídla. A tím druhým je stále více elektrických spotřebičů (velká lednice, multifunkční robot, myčka nádobí, vinotéka…), které potřebují více zásuvek a nové lepší elektrorozvody.

To samé se týká nového osvětlení v kuchyni, která potřebujeme k lepší psychické pohodě – centrální lustr nad jídelním stolem, LED pásky pod linkou, bodová světla podle potřeby ještě v jiných částech místnosti.

Minimalismus

Méně předmětů vyžaduje méně času k údržbě a umožňuje lepší proudění energie. K současným trendům patří jednoduchost a čistota povrchů. Nesmí chybět objemné úložné prostory, které nás rychle zbaví nepořádku – každá věc v domě musí mít svoje místo.

Novinky ve stavebním právu

Tyto informace vás nebudou zajímat, pokud plánujete menší rekonstrukci, ale pokud chystáte něco většího, tak byste měli vědět, že:

  • Rok 2021 přinesl mnoho změn, nabyl účinnosti zákon č. 403/2020 Sb., který výrazně novelizuje řadu institutů a některé nové i zavádí.
  • Žádosti se budou podávat výhradně elektronicky, nikoliv „papírově“ na úřadě. Stavebník také na počítači uvidí v reálném čase, v jaké fázi schvalování je nyní jeho projekt.
  • Závazná stanoviska jsou podstatnou součástí realizace každého stavebního záměru. Zákonodárce ve snaze zrychlit dobu umisťování a povolování staveb upravil proces vydávání závazných stanovisek. Nově je ve správním řádu výslovně stanoveno, že správní orgán příslušný k vydání závazného stanoviska vydá závazné stanovisko bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy byl o vydání závazného stanoviska požádán.

Tip na závěr

I když vaše rekonstrukce nebude tak veliká, abyste ji museli ohlašovat na stavebním úřadě, myslete na své sousedy, zvlášť, když bydlíte v paneláku.

Pokud budete své sousedy nějakým způsobem omezovat (hlukem, prachem, materiálem ve společných prostorách apod.), domluvte se s nimi dopředu a dodržujte rozumnou pracovní dobu. Myslete na to, že s nimi budete žít dalších (spoustu) několik let.

Předchozí článekKonec šedobílé nudy v interiéru
Další článek5 výhod ratanového nábytku