Domů Bydlení Dřevomorka: Nenápadná houba, která vám prožere chalupu

Dřevomorka: Nenápadná houba, která vám prožere chalupu

969
0

Na seznamu nejčastějších rizik, která mohou způsobit fatální škody na našem majetku, dřevomorku nenajdete. Svým způsobem je přitom horší než přírodní živly, protože její přítomnost mnohdy zaznamenáme až ve chvíli, kdy napadené dřevo nemá cenu zachraňovat. Naštěstí se proti ní můžeme efektivně bránit a zajistit, aby se obydlí vyhýbala obloukem.

Dřevomorka patří mezi dřevokazné houby (tzv. saprofágy), které se živí hmotou odumřelých stromů. Rozkládají ji na jednodušší látky, přičemž část spotřebují a zbytek vracejí do okolního prostředí. Problém nastává v momentě, kdy se dřevomorka usadí v podlaze, krovech, nebo rovnou v celé chalupě. Rozšíří-li se do nosných prvků, může zapříčinit vážné narušení statiky.

Rozšířená dřevokazná houba představuje mnohem větší problém než dřevokazný hmyz. K jejímu šíření dochází prostřednictvím výtrusů, které jsou velmi lehké, snadno se přenáší vzduchem i na větší vzdálenosti a mohou vyklíčit až za několik let. Svědčí jim prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu a málo větrané prostory.

Dřevomorka obvykle napadá starší objekty, ale mnohdy se objevuje i v novostavbách; zejména v případě nevhodně zvoleného stavebního materiálu či špatném technologickém postupu výstavby.

Jak se dřevomorky zbavit?

První fáze boje s dřevomorkou se nese v duchu likvidace plodnic.

Následuje likvidace všech napadených částí dřeva a okolí již zlikvidovaných plodnic (odborníci doporučují odstranit dřevo v okolí cca 1 m).

Napadené zdivo je vhodné vybourat, chemicky ošetřit a poté opět vyzdít.

Aby se dřevomorka opět neobjevila, postarejte se o odstranění všech příčin zvýšené vlhkosti vzduchu (může se jednat např. o nedostatečnou izolaci konstrukce, díry, kterými zatéká apod.) a pravidelně dané prostory větrejte.

Likvidace dřevomorky pod taktovkou odborníků je bezesporu správným krokem. Profesionálové používají speciální technologie (např. mikrovlnou sanaci) a často se jim podaří zachránit i zdánlivě zdevastovaná místa.

Předchozí článekSrovnávač nábytku přinese cenné rady při zařizování domácnosti
Další článekNakupujte u jednoho z předních českých distributorů pracovních oděvů a obuvi