Domů Rady a návody Jak vybrat kalové čerpadlo?

Jak vybrat kalové čerpadlo?

90
0

Kalové čerpadlo představuje nepostradatelného pomocníka při odčerpávání silně znečištěné vody. Neobejdeme se bez něj v momentě, kdy potřebujeme odčerpat fekálie či splašky ze septiku nebo jímky. K nezaplacení je také při odčerpávání vody ze zatopeného sklepa. Ale pokud má dobře fungovat, musíme zvolit správný model. Na co si dát při výběru kalového čerpadla pozor? To se dozvíte v tomto článku.

Ponorné, nebo povrchové kalové čerpadlo?

Ještě než se pustíte do hledání modelu s odpovídajícími parametry, udělejte si jasno ohledně rozdílů mezi kalovým čerpadlem ponorným a povrchovým.

Jak napovídá název, ponorné kalové čerpadlo je uzpůsobeno pro ponoření do odčerpávané vody, tedy např. na dno jímky nebo výkopu. A právě z tohoto důvodu u tohoto typu výrobci neudávají sací hloubku – zařízení vždy čerpá vodu nad sebou, ne pod sebou. O použitelnosti však rozhoduje jiný parametr – maximální ponorná hloubka. Čím je číslo vyšší, tím hlouběji lze čerpadlo ponořit.

Povrchové kalové čerpadlo musí být umístěno na suchém místě nad úrovní hladiny odčerpávané vody. Stěžejním kritériem je maximální sací hloubka.

Maximální výtlak

U obou typů čerpadel sledujte hodnotu maximálního výtlaku. Daný parametr udává, do jaké výšky čerpadlo zvládne vytlačit odčerpanou vodu. Počítejte s tím, že kalová čerpadla většinou nemají vyšší výtlaky než klasická vodní čerpadla. Hodnoty maximálního výtlaku se běžně pohybují mez 15-25 metry, nicméně některé dražší modely dokáží vytlačit vodu i do výšky přes 80 metrů.

Rozhodnete-li se pro pořízení povrchového kalového čerpadla, připočítejte k maximálnímu výtlaku sací hloubku. V praxi to znamená, že zařízení se sací hloubkou 7 metrů a maximální výtlačnou výškou 36 metrů zvládnou odčerpávání z hloubky 43 metrů.

Maximální výtlačná kapacita

Velmi důležitou hodnotou, která udává množství odčerpané vody za určitý časový úsek, je maximální výtlačná kapacita. V této disciplíně kalová čerpadla excelují a nejvýkonnější zařízení mohou odčerpat desítky tisíc litrů za hodinu provozu. Samozřejmě jde o maximální hodnoty, kterým se obvykle v praxi nepřiblížíte – průtok čerpadla totiž ovlivňuje výška výtlaku a odpor v potrubí. Počítejte proto raději s o dost nižším průtokem.

Další důležité parametry

Při výběru kalového čerpadla zároveň zvažte, jestli vám nebude vadit závislost na elektrické síti (pokud ano, zvolte benzínové čerpadlo) a mimo jiné se zaměřte na průchodnost částic. Profi technika se speciálními řezacími nástavci zvládne kromě znečištění vody také drobné kamení, písek a jiné pevné částice. Daná funkce vám může ušetřit spoustu času při uklízení.

Předchozí článekRady, jak zazimovat trávník
Další článekKonec šedobílé nudy v interiéru