Domů Rady a návody Koberec zůstane opravdu čistý jen při důkladné údržbě

Koberec zůstane opravdu čistý jen při důkladné údržbě

2043
0

Lidé většinou do svých domácností volí koberce jako základní podlahovou krytinu, která působí útulněji a navíc poskytuje i tepelnou a hlukovou izolaci. Využívají se ale i v kancelářích, firmách nebo čekárnách. Vlákna koberců však mají tendenci zachytávat nečistoty, které se z hloubky tkaniny obyčejným vysáváním špatně dostávají pryč. Zde pak vzniká ideální prostředí pro roztoče, bakterie a množství alergenů. Jednou za čas je proto potřeba koberec důkladně vyčistit. Jak na to?

Na prach a roztoče platí hloubkové čištění

Koberce jsou i přes složitější údržbu stále nejžádanější variantou pro zakrytí podlah. Časem však ztrácejí sytost své barvy i kvalitu a pružnost kobercových vláken. Nános prachu totiž materiál nepřiměřeně zatěžuje a s nečistotami hluboko v materiálu si obyčejný vysavač neporadí. Hloubkové čištění koberců dokáže při pravidelné údržbě prodloužit jejich životnost a zachovat čistotu prostředí. Navíc bez udržování může zašpiněné prostředí způsobit řadu zdravotních obtíží.

Hloubková údržba udrží vaše koberce stále jako nové

Běžné domácí prostředky jsou pro vyčištění koberců většinou nedostačující. Zároveň mohou kobercová vlákna zničit a znehodnotit. Případnou plíseň odstraníte pouze speciálními antibakteriálními prostředky a zároveň zabráníte jejímu opětovnému vytvoření. Na zašpiněný koberec je nejspolehlivější ruční mokré čištění, které je však celkem namáhavé. Důkladnost se však vyplatí. Strojové čistění je dalším z jednodušších způsobů jak na čištění koberce.

Pravidelná údržba je u koberců nezbytná

Kromě čištění celé plochy zašpiněného koberce je občas nutné poprat se i s odstraněním nějaké odolnější skvrny. Červené víno, motorový olej nebo krev jsou největší noční můrou každé hospodyňky. Patří totiž k nejhůře odstranitelným skvrnám. Existují však přípravky ve formě aktivních gelů a rozpustných granulí, které mohou i tyto nepříjemné skvrny odstranit. Pokud se vám podaří koberec vyčistit ke své spokojenosti, věnujte mu pravidelnou údržbu, aby se výsledný efekt zachoval. Celou domácnost je navíc možné čistit ekologicky, podívejte se na tento článek.

Předchozí článekZahradní krby se stavějí za hubičku a téměř na počkání
Další článekNabídka luxusního bydlení v Praze více než 30krát jinak