Domů Zahrada Letní pohoda. Pořiďte si kvalitní zahradní gril za skvělou cenu

Letní pohoda. Pořiďte si kvalitní zahradní gril za skvělou cenu

4444
0

Grilování bylo, je a bude in. A přicházející teplé počasí přímo svádí k tomu posedět s přáteli nebo rodinou venku a užít si skvělé doma připravené jídlo z grilu. K maximální spokojenosti je ale třeba koupit ten správný gril. Vybírat lze z několika základních typů, podle toho, pro koho a kde chcete grilovat.

Mezi základní typy grilů patří grily na dřevěné uhlí, grily plynové a grily elektrické. Každá varianta má své přednosti, ale také nevýhody. Nejprve je potřeba mít představu o tom, co od grilu očekáváte. Zkuste si proto zodpovědět několik otázek:

  • Beru grilování vážně, nebo jen jako občasnou zábavu?
  • Pro kolik lidí chci grilovat?
  • Mám zkušenosti s grilováním, nebo chci maximálně nenáročné zařízení?

Pokud gril vytáhnete jen dvakrát za sezónu a neberete přípravu opékaných pokrmů příliš vážně, vystačíte si ze základními modely. Když ale projdete akční letáky, zjistíte, že i luxusnější modely pořídíte leckdy za hubičku.

Co by měl zahradní gril mít?

V prvé řadě myslete na bezpečnost. Tepelně nevodivá madla a stabilní konstrukce, která se nepřevrátí na nerovném trávníku, jsou nutností. Hodí se také možnost regulovat teplotu, u grilů na uhlí potom regulace přívodu vzduchu. Grilování usnadní také poklop na gril, se kterým bude jídlo vystaveno vyšší teplotě, a nastavitelná výška roštu. A užitečné jsou také odkládací plochy nebo háčky na grilovací náčiní.

Grily na dřevěné uhlí

Naprostá klasika, která pokrmům propůjčí nezaměnitelné aroma. Je to totiž právě kouř, který dodává grilovaným pokrmům tu pravou letní chuť. Grily na dřevěné uhlí nebo brikety patří k nejlevnějším, vyžadují ale určité zkušenosti. Rozpálení grilu trvá kolem třiceti minut a začátečníky může potrápit. Některé modely ale disponují funkcemi, které zapálení usnadňují.

Výhodou grilů na uhlí jsou také nízké provozní náklady. V létě seženete dřevěné uhlí nebo brikety prakticky v každém supermarketu za skvělou cenu. Pozor si je třeba dát na vysokou teplotu rozpáleného grilu a tuk odkapávající přímo do požářiště.

Grily na plyn

Plynové zahradní grily vynikají jednoduchou obsluhou a skvělými výsledky. Pokud ale nepořídíte speciální variantu, která má nad hořákem vrstvu uhlí, nedosáhnete pravé kouřové chuti. Oproti tomu ale můžete začít grilovat okamžitě – díky piezoelektrickému zapalování stačí jen otočit knoflíkem a můžete klást maso na rošt.

Problémem může být pořizovací cena a také náklady na provoz. Propanbutanové lahve, které budete ke grilování nutně potřebovat, jsou navíc mnohem dražší než dřevěné uhlí. Je-li ale v létě zahrada vaší druhou kuchyní, investice do profesionálního vybavení se vyplatí.

Grily na elektřinu

Na obsluhu jsou elektrické grily nejméně náročné, na nich připravené pokrmy se ale chuťově nijak neliší od těch, které uvaříte v kuchyni. Jelikož se z nich ale nešíří žádný kouř (tedy v případě, že na steaky nezapomenete), můžete je používat v uzavřených prostorách nebo třeba na balkoně, kde byste jinak obtěžovali sousedy.

Pokud chcete malý grill na doma, ale zároveň hledáte něco originálního, vyzkoušejte raclette gril. Díky dvěma patrům umožňuje grill na raclette přípravu více pokrmů najednou, takže můžete uspořádat celou grilovací party. Třeba v obýváku.

Vyplatí se levný zahradní gril?

Kupovat nejlevnější model, který najdete, většinou není zárukou úspěchu. Často totiž zjistíte, že nesplňuje to, co byste od něj očekávali – obsluha není pohodlná, špatně se čistí a viklá se, div se nepřevrátí. Výhodnější je pořídit zahradní gril ve slevové akci nebo v výprodeji na konci sezóny. Obejděte začátkem podzimu hobby prodejny jako Baumax, Bauhaus nebo třeba Hornbach a zjistíte, že ceny grilů jsou mnohem zajímavější.

Předchozí článekŘezače spár RZ – jak se správně používají
Další článekPoznáte návod na to, ako si jednoducho vybrať z dámskych parfumov tie najlepšie?