Domů Bydlení Větráte dostatečně? Kvalita vzduchu má velký vliv na zdraví!

Větráte dostatečně? Kvalita vzduchu má velký vliv na zdraví!

3580
0

Podle odborníků tráví moderní člověk více než 90 % času v budovách a v zimních měsících dokonce ještě o něco více. Právě proto má větrání mnohem větší význam než v minulosti – v případě nedostatku čerstvého vzduchu dostává lidský organismus pořádně zabrat. Kromě ztráty koncentrace a bolesti hlavy se mohou za určitou dobu dostavit i mnohem horší komplikace.

Kvalita vzduchu jde ruku v ruce s celkovým zdravotním stavem. Nevětrané a špatně větrané místnosti jsou plné roztočů a ve vlhkém prostředí si libují plísně. Optimální míra vlhkosti se pohybuje mezi 40 – 60 % a není složité si ji hlídat. Zároveň je vhodné sledovat koncentraci CO2, která by neměla být vyšší než 1500 ppm.

Lidé se nechtějí vzdát tepla

„Když budu často větrat, projeví se to na vyúčtování za energie.“ Pokud si něco takového říkáte i vy, zřejmě jste se ještě neseznámili se zásadami ekonomického větrání. I ve vaší domácnosti může být čerstvý vzduch, aniž byste byli nuceni platit horentní částky za teplo. Stačí jen vědět, jak na to.

Zvýšenou pozornost si zaslouží především místnosti s nejvyšší vlhkostí vzduchu – kuchyně a koupelny. Zatímco v kuchyni obvykle okno nechybí a vlhkost v podobě páry z hrnce lze nasát pomocí odsavače par, v koupelně je situace komplikovanější. Neocenitelnými pomocníky jsou dostatečně výkonné odtahové ventilátory.

Co se týče klasického větrání, mělo by probíhat min. třikrát denně:

  • ráno,
  • během dne,
  • před spaním.

Větrání by mělo probíhat krátce (např. 5 – 10 minut), ale intenzivně. V takovém případě proběhne výměna vzduchu mnohem rychleji než v rámci delšího větrání pootevřenými okny a nedojde k ochlazení stěn.

Nepřetržité větrání za hubičku

Mnohem ekonomičtější je však tzv. řízené větrání prostřednictvím rekuperační jednotky. Zařízení využívá odpadního tepla a stará se o nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu.

Kvalitní větrací jednotky a další informace o řízeném větrání najdete na www.inventer.cz.

Předchozí článekProč nepodceňovat revize elektrozařízení a na koho se obrátit?
Další článekO školním nábytku