Domů Bydlení V čem jsou tepelné konvektory lepší než klasické radiátory?

V čem jsou tepelné konvektory lepší než klasické radiátory?

3565
0

Klasické radiátory rozhodně nepředstavují jediný způsob, jak vytápět místnosti. Jako velmi zajímavá alternativa se jeví topné konvektory. Hodí se do interiérů, ve kterých je přítomnost radiátorů nežádoucí, a stejně tak i do prostředí, kde je zapotřebí možnost rychlého vytápění – například na chatě. Konvektory si však pořizují také majitelé nízkonákladových domů, protože jim nabízí způsob, jak za vytápění výrazně ušetřit.

Následující informace nám poskytli instalatéři a plynaři z EKOMPLEXU, kteří nabízí komplexní instalatérské práce včetně montáže konvektorů.

Teplo, které vnímáme, má obvykle dvě složky. Sálavým teplem přenášeným prostřednictvím infračerveného záření na nás působí otopná tělesa. A právě na tomto principu fungují tepelné konvektory.

Tepelné konvektory byly zkonstruovány tak, aby generovaly proud ohřátého vzduchu. Ten v místnosti cirkuluje a velmi rychle ji zahřívá. Systém se většinou skládá ze skříně s výdechovou mřížkou a výměníku tepla.

Cirkulace vzduchu vzniká prudkým ohřátím vzduchu v konvektoru a následným rozpínáním. Ze zařízení se dostává přes výdechovou mřížku a poté stoupá směrem ke stropu. Teplý vzduch při stoupání chladne a současně dochází k tomu, že je studený vzduch vytlačován ke spodní mřížce na konvektoru. Ta studený vzduch nasává a ohřívá. Intenzitu cirkulace lze zvýšit pomocí ventilátoru.

Teplo produkované konvektory působí příjemně a přirozeně. Tedy mnohem lépe než sálavé teplo, které navíc hřeje jen z jedné strany.

Další rozdíl mezi konvektory a klasickými radiátory spočívá v množství vody. V konvektorech pro průměrně velký rodinný dům je pouze cca 70 – 100 litrů vody. Ta se zahřívá rychle, což je znát na intenzitě vytopení místnosti, ale také na úspoře za energie. Díky rychlému odvodu tepla stačí, že se voda v konvektorech zahřívá „pouze“ na 85 °C. Povrch konvektorů je zahřátý pouze na cca 40 °C, což eliminuje riziko popálení. Proto si konvektory oblíbily také rodiny s malými dětmi.

Předchozí článekSprejere, na mě si nepřijdeš… Atigraffiti nátěr ochrání i váš majetek!
Další článek6 tipů, jak udělat z vašeho domu to nejútulnější místo pod sluncem