Domů Rady a návody Demoliční výměr dává demolici zelenou. Jak ho získat?

Demoliční výměr dává demolici zelenou. Jak ho získat?

3323
0

Demoliční výměr je dokument, který opravňuje k demolici, tedy kompletnímu odstranění stavby. Vydává jej stavební úřad. Výměr je třeba předložit i na katastru nemovitostí po dokončení demolice. Katastr zajistí vymazání zbouraného objektu z katastrální mapy. 

Potřebujete výměr?

Demoliční výměr potřebujete ke všem demolicím staveb, které se stavěly na základě stavebního povolení. Jde o obecný princip. Vše, co potřebovalo povolení pro stavbu, potřebuje také povolení k demolici. Drobné stavby, které lze stavět bez povolení, lze bez povolení také bourat. 

Podrobnosti stanovuje stavební zákon

Podrobná pravidla demolic určuje stavební zákon, část čtvrtá, třetí díl. Prvním krokem je ohlásit stavebnímu úřadu záměr odstranit stavbu. Záměr se ohlašuje stavebnímu úřadu, který stavbu povolil. Pro ohlášení záměru existuje zvláštní formulář, kam se zadávají veškeré údaje, které stavební úřad potřebuje ke svému rozhodnutí. 

Formulář je poměrně obsáhlý. Kromě základních informací musí obsahovat také předpokládané termíny demoličních prací, dále doložit přesnou dokumentaci bouracích prací, včetně stručného popisu postupu odstraňování stavby a organizaci prací. Tyto informace je navíc nutné dodat ve více kopiích. Zákon také předpokládá, že samotnou demolici provede odborná firma. Její kontaktní údaje se do formuláře zadávají také a je proto třeba ji vybrat ještě před podáním žádosti. Pokud bylo na stavbu vydáno stavební povolení, není možná její demolice vlastními silami. Důležitou součástí žádosti jsou také informace o nakládání s odpadem. Často se na ně zapomíná. 

Pokud vše vyplníte a nejsou žádné komplikace, stavební úřad do měsíce pošle schválení demolice a je možné začít pracovat. V opačném případě stavební úřad zahájí správní řízení a vyzve navrhovatele k doplnění nutných informací.

Kdy mohou nastat potíže?

V prvé řadě u starých domů, kde nemusí být k dispozici veškeré plány či kompletní zápisy na katastru nemovitostí. V tom případě je nutné vše znovu vytvořit. Potíže představuje také azbest či jiné nebezpečné materiály. Azbest je typickou součástí starých eternitových střech a jeho likvidace podléhá speciálnímu režimu. Zvláštní kapitolu pak představují stavby v chráněných památkových zónách či památkových rezervacích.