Letošní topná sezóna je takříkajíc na spadnutí, ale než teplota na venkovním teploměru nekompromisně klesne, stále máte dost času na renovaci starých radiátorů. Ruku na srdce – jak dlouhou dobu na to při pohledu na zežloutlá a zrezlá topná tělesa, která kazí celkový dojem z jinak velmi útulných místností, myslíte? Natírání radiátorů přitom není vůbec složité. Musíte jen dodržet určité zásady, přes které „nejede vlak“. Společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX jsme pro vás připravili praktický manuál.
Předpokladem úspěšné renovace radiátorů je důkladná příprava povrchu, což ostatně platí i pro nátěry dřevěných konstrukcí. Topná tělesa musíte dokonale očistit a odmastit, jinak bude výsledek poněkud tristní.
Nejdříve radiátory zbavte prachu a veškerých nečistot. Poté se chopte ocelového kartáče a povrch zdrsněte. Na zákoutí použijte smirkový papír. Dejte si záležet a zaměřte se především na místa, kde se odchlipuje starý nátěr – ty očistěte až na čistý kov. Na radiátoru nesmí zůstat žádná nesoudržná část povrchu.
Jakmile z radiátoru obrousíte veškeré nesoudržné části a rez, obetřete ho hadříkem. Tepla voda s jarem zbaví povrch mastnoty.
Zároveň nezapomeňte maskovací páskou oblepit místa, která by se neměla zašpinit barvou – ušetříte tím spoustu času.
více v článku...
Jakou zvolit barvu?
Malíři Ústí nad Labem doporučují aplikaci nátěru určeného pro radiátory (např. Balakryl Radet, případně nátěry značek Colorlak či Primalex) – vydrží podstatně déle než univerzální nátěr, nežloutne a dobře drží na povrchu.
Za jakých podmínek natírat?
Při natírání radiátorů platí podobná pravidla jako pro nátěry ocelových konstrukcí – nátěr aplikujte za studena, ideálně při pokojové teplotě 20 – 24 °C. Ohlídejte si také relativní vlhkost vzduchu – neměla by být vyšší než 75 %. Počítejte s tím, že po zaschnutí první vrstvy (cca 8 – 16 hodin) budete muset radiátory natřít ještě jednou.