Domů Zahrada K péči o zahradu patří občas i kácení stromů

K péči o zahradu patří občas i kácení stromů

6118
0

Dojde-li na nutnost porazit na své zahradě strom, nejde určitě o žádnou jednoduchou záležitost, přestože to tak vypadá. Kácení stromů může být v rukou nezkušeného člověka pořádným rizikem. K takové práci je potřeba nejen pořádná a kvalitní technika, ale i zkušenosti. Rozhodně by na takovou práci měl člověk být předem připravený a mít k ruce pomocníka, který by v případě potíží podal pomocnou ruku.

Jak pokácet strom?

Nejdříve je ze všeho nejdůležitější prohlídka terénu, aby se předešlo problémům spojeným s případným zraněním kolemjdoucího, poškození jiných okolních stromů či budovy. Rizikové kácení stromů se může snadno vymknout vaší kontrole. Jestliže jste doposud tuto práci nevykonávali, je lépe přizvat si někoho, kdo má již s kácením stromů zkušenosti. Rozhodně nejde pouze o – zapnout pilu, uřezat a hotovo. Musíte umět ovládat správnou manipulaci pily, její držení a další technické postupy.

Směr dopadu stromu

Mimo to, že se naučíte používat pilu, musíte určit i směr a dálku dopadu stromu. Vytyčit bod, kde strom spadne. K tomu je zapotřebí trocha matematiky. Nemůžete sázet na náhody, protože i kdyby jste 100x chtěli, aby strom spadl na určité místo, musíte počítat s tím, že většina stromů má přirozený směr pádu, přičemž roli hraje tvar stromu a jeho větvení, kdy ho tíha větví může táhnout na jinou stranu, než si přejete, aby dopadl. Dalším faktorem je i úhel, jak strom roste, případně roste-li nějak nakřivo. Prozkoumat musíte i samotný strom, protože může mít některé větve slabé, mrtvé, ztrouchnivělé.

Pokácením to nekončí

Kácení stromu jste zvládli na jedničku, ale tím práce nekončí. Dalším vaším úkolem je odvětvení, které se rovněž provádí podle různých měřítek. Určitě netoužíte, aby vás ve finále zranila větev, když nejhorší máte za sebou. Opět si prostudujte jak na odvětvení stromů, případně si přizvěte souseda, který má již něco pokáceno.

Předchozí článekSauna v sudu představuje unikátní venkovní řešení pro saunování
Další článekPlíseň na fasádě? Není estetická ani zdravá. Přečtěte si, jak se jí zbavit!