Domů Bydlení Těžké dilema: Byt, nebo dům?

Těžké dilema: Byt, nebo dům?

2938
0

Spousta lidí vnímá pronájem jen jako dočasné řešení. Ale jakmile se rodina začne rozrůstat a rozhodne se usadit, většinou si chce pořídit vlastní bydlení. A otázkou je, zda by to měl být byt, nebo dům. Zatímco někteří mají o svém bydlení zcela jasnou představu, jiní naopak tápou a nemohou se rozhodnout. Pokud k nerozhodným zájemcům o vlastní bydlení patříte také, nepřestávejte číst. Prozradíme vám výhody a nevýhody obojího.

Výběr bydlení jde ruku v ruce s životním stylem, a proto na otázku, zda je lepší dům, nebo byt, nelze jednoznačně odpovědět. V prvé řadě byste si měli ujasnit, co od nového domova čekáte a podle toho se nakonec rozhodnout.

Například kulturně založení a společenští lidé nedají dopustit na novostavby Praha. V bezprostředním okolí bytů se nachází obchodní centra, kina, restaurace, kavárny a sportoviště. Tato sorta lidí by zřejmě v domku na okraji menšího města velmi trpěla. Na druhou stranu však roste zájem o prodej domů v Praze, které nabízí kombinaci obojího – jsou v dostupných lokalitách a poskytují obyvatelům dostatek soukromí.

Velmi oblíbené jsou nové byty v rámci projektu Prosek park

A pak jsou tady lidé, kteří preferují klid, vlastní zahradu a prostor. Pro ty je jasnou volbou domek na okraji města.

S bydlením v rodinném domě úzce souvisí i určité pracovní povinnosti – například údržba zahrady. Víte-li o sobě, že k práci kolem domu nemáte kladný vztah, zřejmě pro vás bude lepším řešením „bezúdržbový“ byt.

Ať už se však nakonec přikloníte k bytu či domku, měli byste se zamyslet také nad dojížděním do práce. Především pak v případě, že nemáte vlastní automobil a cestujete MHD. Pak by se v těsné blízkosti vašeho budoucího bydliště měla nacházet autobusová zastávka nebo metro.

Krásné rodinné domy jsou k mání na Praze 5 ve Stodůlkách

Samozřejmostí by měla být alespoň základní občanská vybavenost. Jinak hrozí, že se vám vaše nové bydlení brzy zprotiví. Každodenní výpravy do vzdáleného obchodu, školky apod. se nejdříve jeví jako dobrodružství, ovšem zakrátko na ně budete pohlížet jako na nutné zlo.

Stále nevíte, jak se rozhodnout? Podívejte se na nové developerské projekty v Praze a budete mít jasněji.

Předchozí článekTepelné izolace plní svou izolační i akustickou funkci u novostaveb i při rekonstrukcích
Další článekElektrický přímotop do bytu i na chalupu