Domů Rady a návody Zábor chodníku jako zábor veřejného prostranství

Zábor chodníku jako zábor veřejného prostranství

7080
0

Stavební zábory veřejného prostranství představují obecně zásah do užívání veřejného prostranství. Stavební zábor komunikace má omezující vliv na dopravu jak projíždějících vozidel, tak i vozidel parkujících. Zábor chodníku naproti tomu omezuje procházející chodce.

Zábor chodníku – jaká jsou omezení?

V husté zástavbě pražských ulic stavební zábor chodníku představuje relativně nejjednodušší možnost pro stavební zábor. Z hlediska povolení však zábor chodníku před nás staví mnohá omezení. Zajištění průchodu pro chodce, limitní zatěžovací podmínky, zvýšená ochrana finálního povrchu chodníku a požadavek na zimní údržbu chodníku jsou nejdůležitější omezující podmínky, které musíme mít na paměti při zajišťování záboru chodníku.

Lešení umístíme pouze v rámci záboru chodníku

Zábor chodníku si musíme podrobně promyslet. V rámci záboru chodníku umisťujeme na chodník nejčastěji lešení. Technologicky je totiž těsně spjato s fasádou a při její opravě nám nic jiného nezbyde než lešení postavit na chodník. V případě jiných stavebních zařízení se můžeme volněji rozmyslet, zda zábor umístíme na chodník nebo na vozovku. Pro kontejner, ohradu, stavební výtah můžeme využít i zábor vozovky. Nejlepší je obrátit se na zkušené pracovníky na zabor.cz, kteří Vám pomohou navrhnout nejlepší variantu záboru chodníku. V případě zájmu jsou schopni i zajistit všechna nutná povolení. Stačí předložit představu o stavebním záboru a předat plnou moc, ostatní již zařídí specializovaní pracovníci.

Úzký chodník není překážkou pro zábor chodníku

Zábor chodníku je realizovatelný, pokud je dostatečně široký. Existují však i možnosti, jak i na rozměrově nevyhovující chodník umístit zábor. V případě záboru chodníku pro lešení můžeme zvolit podchodné lešení, kdy chodci budou mít možnost procházet pod lešením. V případě nutnosti uzavřít chodník, musíme chodcům umožnit přejít na druhou stranu ulice. Pro tyto účely musí být navrženy dočasné přechody pro chodce pro obejití záboru chodníku. Má to však úskalí v tom, že pro přechody musíme většinou vyparkovat vozidla parkující u chodníku a počítat s delší dobou projednávání záboru chodníku.

Předchozí článekJutadach 135 je to nejlepší pro vaši střechu
Další článekNaučte se chránit vlastní majetek skrze výhodné pojištění