Domů Rady a návody Jaké čerpadlo vybrat do retenční nádrže?

Jaké čerpadlo vybrat do retenční nádrže?

1427
0

Vlastnit retenční nádrž na dešťovou vodu a nepořídit si k ní čerpadlo, je jako mít automobil bez pneumatik – můžete se jím kochat, ale k ničemu vám nebude. A protože předpokládáme, že se chystáte dešťovou vodu aktivně využívat, poradíme vám, jak se poprat s výběrem čerpadla – zařízení, bez jehož přičinění by dešťovka zůstala v útrobách nádrže.

Ponorné, nebo povrchové čerpadlo?

Výběr čerpadla pro retenční nádrž na dešťovou vodu není žádná věda. Musíte si však uvědomit, co od něj čekáte. Prvním krokem je proto volba mezi ponornou a povrchovou variantou.

Ponorná čerpadla nachází využití v případě čerpání vody z hloubky větší než 8 m, a to čisté i znečištěné (pro tu se používají kalová čerpadla). Mohou být umístěna částečně i zcela ve vodě a kromě vestavěného předfiltru by měla disponovat plovákovým spínačem. Daný prvek zařízení chrání před chodem na sucho. Některé modely mají navíc tlakový spínač pro vypnutí při zvýšení tlaku na výstupu (uzavření průtoku) a opětovné zapnutí v momentě poklesu (otevření ventilu).

Podmínkou pro provoz povrchového čerpadla je instalace na suchém a dobře chráněném místě, ale také maximálně 8 m vzdálenost mezi sacím hrdlem zařízení a dnem nádrže. S umístěním souvisí snadná dostupnost (a možnost bezproblémové opravy či demontáže), ale také riziko nadměrného hluku.

Podle čeho vybrat správný typ čerpadla?

Jakmile si ujasníte, jestli se pro čerpání vody z vaší nádrže hodí ponorné, nebo spíše povrchové čerpadlo, zamyslete se nad optimálním čerpacím výkonem. Obecně lze pro využití v rámci zahrady doporučit model s průtokem do 30 l/min a pro domácnost variantu s výkonem kolem 50 l/min (pozor – zde je již podmínkou také optimální tlak).

Bude-li čerpadlo sloužit u rodinného domu, nevyplácí se na něm šetřit (nebojte se připlatit za nerezové provedení). Na čem naopak ušetřit můžete, je čerpadlo, které budete používat jen sporadicky (např. na chatě).