Domů Interiér Nejčastější chyby při úklidu

Nejčastější chyby při úklidu

8445
1

Zkuste se zamyslet nad tím, zda znáte opravdu někoho, kdo chová k úklidu kladný vztah. Nemyslíme tím teď to, že má ten člověk doma rád čisto. Ale zkrátka někdo takový, kdo si úklid užívá a prahne po něm. Patrně bude těžké někoho takového najít.

Většina lidí se pouští do úklidu až v době, když už jim to samo hýbe rukama, protože se nemůžou na ten binec koukat. Nebo ve chvíli, kdy očekávají návštěvu. Zmateně pak běhají po bytě a snaží se uklidit všechno naráz a hlavně rychle. To je samozřejmě celé špatně. Ideální stav je, když člověk uklízí každý den něco málo. Díky tomu pak při úklidu nevládne chaos a nervozitu si nevybíjí na ostatních členech rodiny. Jakých nejčastějších chyb se člověk při úklidu dopouští? Možná tyto chyby činíte i vy…

Hrozný vopruz

Když člověk uklízí s opravdovou nechutí, jde to znát. Ať se vám to líbí či ne, ale uklízet by měl člověk s chutí a radostí. Jenže jak to udělat, aby takový vopruz skutečně bavil? Stačí se po každém úklidu odměnit. Vychutnat si kafe, zákusek, zajít relaxovat na kosmetiku a cokoliv jiného, co vás potěší. Radost z uklízeného bytu je sice fajn, ale to vás patrně nenabudí.

Bez plánu

Nejhorší je, když se člověk pustí do úklidu bez jakéhokoliv plánu. Ostřílené hospodyňky už mají léta praxe a většinou již vše dělají automaticky.  Ale vylétli-li jste sotva z hnízdečka, bude pro vás i úklid vlastní domácnosti novinka. To není, jako když maminka nakáže utřít prach, vyluxovat. Utřete prach, pak půjdete zametat a můžete jej utírat znovu. Chce to plán, protože jinak budete běhat z místnosti do místnosti, od ničeho k ničemu a úklid se protáhne a nebude stejně efektivní. Pobíhat přes jednu uklízenou místnost do druhé by nebylo k ničemu.

Špatně zvolené čisticí prostředky

Patrně si myslíte, že je úplně jedno, jaký použijete čisticí přípravek. Hlavně, že nějaký vůbec máte. To je omyl. Sice špína částečně pustí, ale mohou zůstat otisky, fleky, případně škrábance, což je ten horší případ a týká se hlavně nerezových ploch. Na sklokeramický sporák neplatí to, co platí na plynový. Na nerezové elektrospotřebiče neplatí to, co na bílé apod. Totéž platí o typu podlahových krytin. Mimo správných čisticích přípravků je důležité i použití správné hadry. Uklidit se vám sice tak či onak podaří, ale rozdíl tkví ve výsledku.

Pračka na puknutí

Mnoho hospodyněk si stěžuje, že jim nevoní prádlo, ačkoliv používají ten nejlepší prášek na praní i aviváž. Chyb může být hned několik. Buď je pračka nacpaná k prasknutí, případně jste dali hodně pracího prostředku nebo po každém praní neumýváte šuplík a nevytíráte gumu kolem vchodu do pračky dosucha. Rovněž by se měly nechat otevřená dvířka, ať pračka větrá a netvoří se tam plíseň. Čas od času to chce pustit pračku na prázdno jen s trochou octa.


Hygienické a čisticí potřeby v aktuální situaci, kdy se šíří kovid jsou důležité jak doma tak na pracovišti.


Předchozí článekÚtulné bydlení
Další článekTrápí vás potkani ve sklepě? Skoncujte s nimi

1 komentář

Comments are closed.