Domů Magazín Péče o podzimní zahradu

Péče o podzimní zahradu

6737
0

Zahrádka už vydala, co mohla a není mnoho ke sklízení, většina úrody je již zpracovaná, přesto zbývá dost práce. A zahrádka si to jako poděkování za její štědrost určitě zaslouží. Díky tomu se napřesrok zase odvděčí. Teď je potřeba připravit ji k zimnímu spánku.

To, jakou péči věnujeme zahrádce nyní, se projeví na její kondici v další sezóně. Je proto logické, že podzimní práce budeme směrovat k tomu, aby měla prokypřenou vzdušnou půdu, výživu a závlahu. Jak se tedy o zahrádku na podzim postarat?

Záhonky i trávník

Je potřeba zrýt sklizené záhony a zapracovat rýčem do půdy i zbytky rostlinek. Naopak plevel musíme pokud možno zlikvidovat všechen. Do záhonů, kde bude například napřesrok mrkev, je vhodné zapravit i krapet chlévského hnoje. Díky rytí se záhonky provzdušní a mrva je během zimy dostatečně vyživí. Na podzim je čas i na výsadbu kytek rostoucích z cibulek. Chceme-li mít zahradu na jaře plnou narcisů, krokusů, tulipánů a jiných kytek, je právě teď čas na výsadbu cibulek.

Záhonky nejsou však jediné, kdo si zasluhuje péči. Je nutné pravidelně z trávníku shrabat listí. Před zimou jej provzdušníme vertikutačními hráběmi. Poslední sekání trávníku by nemělo být příliš nízko země. Je vhodné rovněž tak jako záhonky i trávník trochu přihnojit – použít lze kompost házený přes síto, aby se trávník nedusil velkými kusy. Nezapomínáme také ošetřit ho postřikem proti plísním.

Keříky a stromky

Podzim je obdobím pro výsadbu nových okrasných i ovocných stromků. Vyhloubíme hlubší jamky, na jejichž dno můžeme přidat chlévský hnůj. Ovocné stromky sadíme tak, aby bylo očko roubu nad zemí. Zapomenout nesmíme ani na vydatnou zálivku. Je potřeba, aby se kořenky ujaly ještě před příchodem mrazů.

Předchozí článekJak si poradit s plastovými okny, které se rosí?
Další článekVlašské ořechy