Domů Bydlení Jak si poradit s plastovými okny, které se rosí?

Jak si poradit s plastovými okny, které se rosí?

8299
3

V dnešní době má téměř každý plastová okna, protože se snadno udržují, neprofukuje přes ně, tlumí hluk z ulice a šetří energii. Přesto se najde něco, co může člověku na těchto oknech vadit. Pokud i vy máte plastová okna a všimli jste si, že jsou uvnitř vlhké, nelekejte se. Tento problém se dá vyřešit.

Okna se uvnitř rosí, protože vnitřní teplota je odlišná než teplota vzduchu venku (lze tedy hovořit o kondenzaci). Jediné co je od sebe dělí je sklo. Na to dopadá pára, která se mění na vodu a vzniká kondenzace. Když je v místnosti chladněji, tak orosení nebude tak velké, protože se spotřebuje méně vlhka. Jednoduše řečeno, když je místnost chladnější a vlhčí, tak bude vytváření kondenzace mnohem vyšší. Je-li místnost teplá a suchá, obávat se kondenzace netřeba.

Správná instalace oken

Velmi záleží také na tom, jak jsou okna instalovány. Musí mít dobře upevněné a jejich okraje být zaizolované. Žádné mezery a prasklinky, aby nevnikal studený vzduch. Nezapomínejte ani na střechu. Co má střecha společného s okny? Například to, že může podporovat vlhkost.

Pravidelné větrání

Pokud jste s předešlými okny takovéto problémy neměli, nemusíte si hned myslet, že tyto co máte nyní, jsou špatné. Jde o to, že okna vyráběné ze dřeva mají v sobě trhlinky, mezerky a díky tomu se stále mění vzduch. Vlhkost způsobuje mnohem větší komplikace, než jsou zamlžená okna – vede k tvorbě plísní, hub a následnému onemocnění. Proto je důležité větrání.

Ústřední topení a parapet

Máte-li ústřední topení umístěné hned pod oknem, dávejte pozor, aby bylo dost místa pod parapetem na proudění tepla – neumisťujte nic před a nad radiátor, co bude bránit proudění tepla. Na parapetu by rovněž nemělo být nic, co zvyšuje vlhkost, jako jsou například květiny.

Předchozí článekJak využít staré pneumatiky
Další článekPéče o podzimní zahradu

3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.