Domů Zahrada Obvyklé problémy studní a vrtů – bakterie, dusičnany, železo a mangan

Obvyklé problémy studní a vrtů – bakterie, dusičnany, železo a mangan

4687
0

Studně a vrty shromažďují vodu ze svého okolí, a protože tato voda neprochází žádnou kontrolou (jako například voda z městského vodovodu), je potřeba si hlídat její složení. Některé z problémů vody se dají poznat hned, jiné se zjistí až při rozboru vody. A jaké jsou nejčastější nepříjemnosti vod ze studní?

Bakterie

Spolu s viry se bakterie objeví často až při rozboru vody, nejvíce se vyskytují v okolí polí a dalších zemědělských zařízení. Pokud se bakterie nacházející se ve vodě přemnoží, mohou způsobovat průjmy, nevolnosti, v nejhorším případě může dojít až k hospitalizaci. Nejčastěji se vyskytujícími se bakteriemi ve studních a vrtech jsou koliformní bakterie. Koliformní bakterie jsou indikátory takzvaného fekálního znečištění, jsou škodlivé a při vyšším množství způsobují zdravotní potíže spojené s průjmy a zvracením. Dají se však z vody snadno odstranit pomocí schválených dezinfekčních prostředků obsahujících chlór či ozón. Druhou možností, jak se jich zbavit je používání UV lampy na vodu. 

Dusičnany

Dusičnany se vyskytují zejména ve studních v blízkosti polí, neboť se do podzemní vody dostávají ze zemědělství. Dusičnany jako takové nejsou pro člověka škodlivé, v trávicím traktu se však přeměňují na dusitany, které ničí hemoglobin červených krvinek a tedy zhoršují transport kyslíku v krvi. Můžou se objevit křeče, dušnost, bezvědomí a někdy dokonce až smrt. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, zejména do věku šesti měsíců. Z vody se dusičnany odstraňují pomocí iontové výměny, kdy se rizikové dusičné anionty pomocí přístrojů vymění za neškodné chloridové anionty.

Železo a mangan

Zvýšený obsah železa ve vodě se pozná relativně jednoduše, železo vodu zabarví do hněda. Navíc má při napití voda typickou železitou pachuť a je nepříjemně cítit. Železo je často doprovázeno manganem, který vytváří na hladině mastné skvrny. Ačkoliv jsou železo a mangan zdravotně nezávadné, voda s jejich vysokým obsahem by se neměla používat ani jako užitková voda. Sloučeniny železa a manganu se totiž často usazují a mohou vést ke korozi a snížení účinnosti zařízení, zejména se jedná o vany, bojlery a kotle. Také přispívají k množení bakterií obsažených ve vodě. Železo a mangan se nejčastěji odstraňují pomocí iontové výměny.