Domů Bydlení Instalace teplovzdušných rozvodů se v momentální situaci vyplatí

Instalace teplovzdušných rozvodů se v momentální situaci vyplatí

492
0

Ceny elektřiny, ale i plynu letí raketovou rychlostí nahoru, a tak vymýšlíte vše možné, jak ušetřit. Snížili jste teplotu, málo svítíte, dokonce už přišlo i na šetření potravin. Nelítostná doba si žádá okamžité řešení, které bude opravdu efektivní a vy i vaše peněženka změnu pocítíte.

Ušetřit můžete spoustu peněz

Ušetřit tisíce za vytápění není nemožné, a to zejména v dnešní době, kdy jsou náklady na vytápění vysoké. Každý z nás ví, možná již také pociťuje, že ceny za plyn, elektřinu, ale i uhlí, kterého je již nedostatek, se zvyšují – a ne málo. Řešením této situace může být krb či kamna, k nimž se vyplatí pořídit krbový ventilátor.

Jak funguje krbový ventilátor?

V případě, že přemýšlíte nad pořízením krbu či kamen a chcete, aby se teplo z nich rozptýlilo po celém domě, využijte rozvod vzduchu. Nad tímto krokem je dobré přemýšlet již při stavbě nemovitosti nebo při rozsáhlé rekonstrukci. Pokud tomu tak nebude, počítejte s velkým stavebním zásahem, kdy budou potřeba rozmístit teplovzdušné rozvody vzduchu v budově.

Nyní už ale k samotnému krbovému ventilátoru. Jak už sám název napovídá, krb, kamna nebo krbová vložka musejí být opatřeny ventilátorem, který bude teplý vzduch rozhánět do potrubím propojených místností.

Všechny vzduchovody by měly být izolované a s tepelnou odolností do 250 °C. Samozřejmostí je krbový ventilátor, který bude odpovídat průměru vzduchovodu. Jeho součástí je termostat, který se spustí, jakmile teplota kamen dosáhne vámi nastavené teploty. Naopak při poklesu teploty se vypne, čímž šetří elektrickou energií.  

Typ rozvodu vzduchu – uzavřený či otevřený

Abychom rozvedli teplo po celém domě či bytě nebo alespoň do jeho většiny, nabízí se nám dvě možnosti, jak to provést. První z možností je uzavřený rozvod tepla a druhý otevřený. U takzvaného otevřeného rozvodu jde teplý vzduch z krbové komory teplovzdušného krbu přímo do vytápěných místností.

Druhý způsob, tedy otevřený rozvod, poskytuje proudění vzduchu z krbové komory speciálním potrubím, které je zabudováno ve zdech. To rozvádí teplo sáláním tam, kde jsou napojené rozvody. Následně se po ochlazení vrací pomocí zpětných kanálků zpět do krbové komory. Okruh je uzavřený, vzduch stoupá vzhůru, ochlazený jde zpět do krbu. Tento způsob rozvodu je tedy o něco nákladnější než výše uvedený a je potřeba jej naplánovat již při výstavbě domu.

Ventilace samotíží či nucená

Rozhodovat se můžete mezi ventilací samotíží nebo nucenou. U samotíží, tedy u přirozené ventilace teplý vzduch stoupá nahoru a studený proudí dolů. Druhý způsob, tedy nucený, je poháněn ventilátorem.

  • Se samotíží: Tímto způsobem vytopíte místnost nad krbem a velkou výhodou je, že je provoz naprosto tichý.
  • Ventilace nucená: Tato metoda dokáže rozvádět vzduch pomocí ventilátoru, který tvoří nucený oběh. Například, pokud rozvody umístíte nad strop na půdu, ventilátor přes filtr, který ho chrání před prachem, nasajte teplý vzduch z krbu a poté jej pomocí izolovaného a ohebného potrubí rozvede do každé z místností. 

Co bude potřeba pro rozvod vzduchu?

Každý rozvod teplého vzduchu má několik komponentů a nezbytných potřeb pro realizaci.

  • U nuceného rozvodu vzduchu se nejčastěji používá flexibilní potrubí, které většinou tvoří hliníková laminátová hadice. Ta je izolovaná pomocí minerální vaty o potřebné tloušťce. Hliníkový laminát zároveň slouží jako parozábrana, což je velmi důležitá vlastnost. Součástí budou také trubky pro odvod prachu a kouře.
  • Dále budou potřeba využít kolena, spojky, redukce, trubky, ale i rozdvojky.
  • Krbový ventilátor je taktéž nepostradatelnou součástí pro rozvod tepla v jakémkoli domě. Jeho velkou výhodou je, že teplo cirkuluje všude tam, kde potřebujete. Některé ventilátory jsou také vybaveny termostatem, díky kterému si nastavíte teplotu tak, jak vám vyhovuje.
  • Ať už se jedná o systém s nucenou či přirozenou ventilací, určitě si pohlídejte filtr, který prodlužuje životnost ventilátoru a zabraňuje distribuci prachu do místností.
  • Vzduchové klapky zase slouží k tomu, aby rozvod tepla regulovaly automaticky. Připojit můžete i spalinová čidla, která kontrolují teplotu.

Tipy pro výběr krbového ventilátoru

Ve spolupráci s VENTILÁTORY.cz jsme pro vás vybrali ventilátory na krbová kamna. Zakoupit jej lze o různém průměru, takže snadno vyberte ten, který bude odpovídat rozměru vašeho potrubí. Uvedeme si příklad na ventilátoru Dalap FN 125, který nabízí nízkou hlučnost při zachování vysokého výkonu, což je obrovskou výhodou.

Obsahuje také termostat pro automatické vypnutí a zapnutí. Rozsah nastavení teploty je od 0 do 150 °C. Dlouhou životnost zajišťuje motor s kuličkovými ložisky. Pořídit také můžete celé sety (Ø 125 mm i 150 mm), které se skládají z ventilátoru a krbového filtru. Regulátor otáček, ohebné potrubí a stahovací pásky jsou komponenty, které můžete dokoupit zvlášť. 

Rozvody teplého vzduchu po domě mohou mít i nevýhody

Vytápění touto metodou bude méně vhodné pro alergiky, protože s prouděním vzduchu se pojí zvýšená prašnost. Tento problém můžete vyřešit například filtry.